Závitníky Narex

Mnozí z vás vědí, co to závitníky jsou a k čemu slouží. Pro ty ostatní budou jistě prospěšné následující informace.

Závitník je nástroj, který slouží ke strojnímu, ale i k ručnímu řezání vnitřních závitů ve válcovém otvoru. Jinak řečeno je to nástroj, určený pro kovovýrobu. Kromě vnitřních a vnějších, lze vytvářet závity pravé, levé, trojúhelníkové, kuželové, hranaté, oblé, lichoběžníkové či vícechodé.

Při ručním vytváření vnitřního závitu se zpravidla použije set dvou až tří závitníků, jež pomocí vratidla vyříznou žádaný závit. Ptáte se proč hned tři závitníky? První závit pouze předřeže, druhý ve vytváření závitu pokračuje a třetí závitník udělá takzvaný dořez materiálu a provádí kalibraci. V průmyslové výrobě se používá maticový nebo strojní závitník, a ten umožňuje dokončit požadovanou operaci, tedy vytvoření vnitřního závitu, bez výměny nástroje.

screw-1924219_960_720

Chcete-li řezat závity vnější, musíte použít závitnici (kruhovou závitořeznou matici), anebo závitové očko. Tyto nástroje se upevní do různě zkonstruovaných vratidel, čímž se získá dostatečné působení síly.

A jak takový závitník vypadá? Vyroben je z vysoce kalené oceli, aby získal potřebnou tvrdost – ocel může být nástrojová či rychlořezná. Závitníky se vyrábí i z tvrdokovu, což je slinutý karbid. Mají tvar šroubu, na němž jsou šroubovité nebo drážkové břity.

Závitníky se prodávají v různých sadách i provedeních: strojní, závitořezné sady, radiální závitové čelisti, vratidla, elektrické závitořezy, závitová očka, aj.

U nás jsou nejčastěji používané závitníky Narex, českého výrobce profesionálního nářadí a nástrojů.

taps-3211476_960_720

Při práci se závitníkem, tedy při řezání závitu, je zapotřebí na tento nástroj průběžně používat vhodné mazivo, které se liší podle druhu zpracovávaného materiálu. Například při vyřezávání závitů do hliníku a duralu se používá mýdlová mazivová směs, pro řezání do oceli zase řepkový olej. Řeže-li se do litiny, použije se stlačený vzduch.

Je-li potřeba řezat závity do trubek, používají se velké závitové nástroje s dělenými noži, anebo soustruhy.