Proč se učit cizí jazyky?

·         Cestování
 
                Cestování není pouze focení a následné zveřejňování fotek na Instagramu nebo all-inclusive dovolená strávená v 5 hvězdičkovém resortu. Znalost místního jazyka má za následek daleko vřelejší přijetí lidí a zároveň otvírá dveře příležitostí, na které jste nejspíše dosud ani nepomysleli. Minimálně však dojde k tomu, že lépe pochopíte kulturu a historii konkrétní země. Je to právě jazyk a jeho rozmanitosti, které často odráží povahu a zkušenosti národa.

čtení
 
·         Pracovní příležitosti
 
                Znalost cizích jazyků zlepšuje vaše šance při vstupních pohovorech. V době globalizace se tato položka dostává výše v obrazných hledáčcích zaměstnavatelů. Svět se mění. Společností častěji než kdy jindy podnikají v několika zemích, ale nemohou to dělat bez lidí, kteří umí mluvit alespoň jedním cizím jazykem. I v lokálních firmách, kde znalost jazyka je fakticky málo významná, může být cizí jazyk faktorem, který pohovor nakonec rozhoduje.
 
·         Inteligence
 
                Ačkoli to může znít přehnaně, učení cizích jazyků vás opravdu učiní chytřejšími. Dokonce bylo prokázáno, že zlepšuje dovednosti, které se jazyka přímo netýkají. Například nutnost koordinovat myšlení a mluvu ve dvou různých jazycích je opravdovým cvičením pro mozek – učení jazyku, podobným mechanismem jako se tvoří svaly, mění šedou kůru mozkovou k lepšímu. Výzva, kterou další jazyk představuje, pomáhá zpomalit duševní stárnutí a kognitivní úpadek.

komunikace
 
·         Umělecká díla v originále
 
                Je váš oblíbený film původně nadabován jinak než česky? Máte oblíbenou knihu, která je napsaná v cizím jazyce? I ten nejlepší překladatel se někdy musí v detailech odchýlit od originálu. S nově nabytou znalostí si zanedlouho budete moci dopřát četbu nezaměnitelných, originálních děl.
 

·         Vystoupíte z davu 

 
                Kolik z Vašich přátel umí například turecky? Nejen, že se znalostmi dalších jazyků budete mezi svým okolím vyčnívat, ale nejspíše se dočkáte i obdivu.
 

Posted in Nezařazené