Do klíčení semínek se může pustit každý

Mrzí vás, že nevlastníte ani kousek půdy?
Chtěli byste sklízet vlastní úrodu, ale nemáte kde?
Dokonce nevlastníte ani malý balkón, kam byste mohli umístit truhlíky se zeminou?

klíčení

V takovém případě to na první pohled vypadá, že právě vy se budete muset se zahradničením rozloučit, alespoň do doby, než se vám podaří sehnat volný kus půdy v zahrádkářské osadě anebo na jiném místě. Skutečnost je ovšem jiná – k zahradničení žádnou půdu nutně nepotřebujete. Když se pustíte do klíčení semínek, tak se obejdete i bez ní. Je jasné, že nebudete sklízet ovoce a zeleninu v podobě, na jakou jste zvyklí z obchodu, ale mladé výhonky rostlin. Ovšem právě ty vám mohou v mnoha ohledech nabídnout mnohem víc. Třeba proto, že vám v nich příroda nabízí to nejlepší, co v rostlinách je. Jsou doslova nabité vitamíny, enzymy, minerálními a jinými důležitými látkami, a to v té nejlépe stravitelné podobě. A navíc, pokud je srovnáte s běžně dostupnou zeleninou v obchodech, tak mladé výhonky rostlin mají také tu výhodu, že je můžete konzumovat ihned po sklizni v čerstvé podobě, a snad to nejdůležitější ze všeho je, že nebyly ošetřeny žádnými prostředky proti škůdcům ani hnojivy, takže spolu s nimi se do vašeho těla nedostanou žádné škodliviny.

Nejdříve bychom si ale měli povědět, jak takové klíčení semínek vůbec probíhá. Není to nic složitého. Hodit se vám bude vhodná nádoba na klíčení, třeba v podobě sklenice či misky na klíčení, a také voda, pokojová teplota a světlo, bez kterých se neobejdete.

sazenice

Nejprve nechejte zvolená semínka pořádně nabobtnat ve vodě, třeba přes noc. Poté vodu slijte a nadále je už pouze pravidelně proplachujte vodou tak, aby jejich povrch nikdy neoschnul. Voda stimuluje klíčení, je nezbytná pro růst rostliny, a také odplavuje různé nežádoucí mikroorganismy, které by se mohly na povrchu klíčků a semen zachytit. A to je celé – když budete pravidelně proplachovat semínka, brzy budete sklízet svou první velkou úrodu.