Christian Dior – muž, který zdůrazňoval ženskost

Francouzský módní návrhář Christian Dior se narodil v roce 1905 v Normandii otci, který obchodoval s hnojivy. V mládí se vrhnul na studium mezinárodních vztahů a diplomacie, po studiích začal pracovat jako galerista. Svůj první módní dům založil v roce 1946 v Paříži spolu s textilním magnátem Marcelem Boussacem. Během dvanácti let své módní domy otevřel v dalších patnácti zemích, kde dohromady zaměstnával více než dva tisíce lidí.
dior obchod
Proslavil se svým stylem známým jako „New Loo“, z roku 1947. Tento styl byl typický úzkými rameny, zúženým pasem, zvýrazněným dekoltem a dlouhou, širokou sukní. Tento styl byl opravdová revoluce a z Paříže po nějaké době opět udělal centrum módy ve světě. Dior si k sobě v roce 1953 najal Yves Saint Laurenta jako svého asistenta, navíc byl Christian homosexuál a často se kvůli tomu dohadoval se svojí rodinou, vyhrocený vztah měl především se svým bratrem Raymondem, který ho už od dětství šikanoval a terorizoval zavíráním do sklepa apod. To vše se podepisovalo na jeho špatném zdravotním stavu. I přesto měl však velmi rád Raymondovu dceru, ze které se ale později stala nadšená nacistka, která začala osočovat Diorovy židovské spolupracovníky, že chtějí jejího strýce okrást.
taška dior
Původně měl jeho majetek dědit jeho bratr, jakožto jediná rodina, ale po neustálých konfliktech se rozhodl Christian svoji rodinu vydědit. Umírá ve svých 52 letech na dovolené v Itálii, na infarkt. Uměleckým ředitelem jeho podniku se stává Yves Saint Laurent, který dům také zachránil před krachem. Nejen, že se dnes tento módní dům věnuje výrobě oděvů, do své výroby zařadil také módní doplňky, parfémy a kosmetiku. Kromě šití ženských modelů se dnes věnují i pánské konfekci. Módní dům dnes provozuje celkem sto šedesát butiků po celém světě a neustále přibývají další, avšak sídlo firmy stále zůstává v Paříži.