Péče o bazén

Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří si v létě dopřávají ochlazení ve vlastním bazénu, jistě víte, že kromě radostí přichází také starosti. Pokud je toto zařízení totiž v plné permanenci, dostává se do něj spousta nečistot, které jsou pro zachování průzračné a čisté vody nežádoucí. Aby voda zůstala nezávadně čistá a také nezávadná, je třeba ji pravidelně dezinfikovat a chránit. Jak na to?

holiday-house-64393_960_720

Nezbytným předpokladem pro udržení čisté vody je především kvalitní písková filtrace odpovídajícího výkonu. S hrubými nečistotami jí může pomoct bazénový vysavač. Jedná se o prevenci, která ale nezvládne úplně všechno a někdy přece jen může nastat určitý problém. Před každou úpravou vody je třeba změřit hodnotu jejího pH pomocí testerů. Ty jsou buď kapkové nebo proužkové, v každém případě nám odhalí, když se některé hodnoty vymykají z příslušných mezí. Poté teprve můžeme zjednat nápravu.

Je velmi důležité udržovat hodnotu pH v rozmezí 7,0 až 7,4. Pokud je hodnota nižší, vznikají mléčné zákaly, když je nižší, dochází zase ke zvýšené korozi kovových částí, blednutí barev či k podráždění https://www.prozeny.cz/clanek/pupinky-zarudla-kuze-zarustajici-chloupky-dejte-stop-podrazdeni-po-holeni-9001 pokožky a očí. Pro úpravu se používají přípravky pH plus či pH mínus.

caution-4969199_960_720

Dále je důležité sledovat kontrolu tvrdosti vody speciálním testerem. Ta by neměla přesáhnout hodnotu 18°N, pokud ano je třeba zakročit příslušným přípravkem.

Významným pomocníkem je pravidelná dezinfikace vody, což se provádí většinou přípravkami na bázi aktivního chloru. Přípravek Chlor stabil https://www.chlorito.cz/chlor-stabil poté významným způsobuje stabilizuje volný aktivní chlor v bazénu, čímž přispěje úsporu ostatních přípravků na této bázi.

Co dělat, pokud je voda neustále špinavá, vždy nejprve kontrolujeme hodnotu pH, kterou se snažíme udržovat ve výše zmíněných hodnotách. Snažíme se pomocí bazénového vysavače udržovat také stěny a dno čisté, to vše za pomoci pískové filtrace, která tvoří základ. Pískový filtr je třeba čistit alespoň jednou za 14 dní, aby zůstal stále výkonný. Při nadměrném znečištění kontrolujeme ale mnohem častěji – klidně každý den.