Oblékáte se úměrně věku, nebo raději boříte konvence?

Rčení, že šaty dělají člověka, už pozbývá svého významu. Dnes už se totiž lidé neoblékají podle svého postavení, či věku, ale nosí zkrátka to, co se jim líbí. Ačkoliv v obchodech najdete určité módní styly, které právě onen rok letí, spousta lidí nedá dopustit na oděvy ze zahraničí, či z druhé ruky, a tak vytvářejí zajímavé kreace, které jim dovolují být sami sebou. Přesto vás možná zarazí, když na ulici potkáte ženu po šedesátce, která si vykračuje v úzké minisukni, nohy má obtažené podkolenkami, a na tričku má výsměšný nápis. Říkáte si, že tohle už je moc? Že ta paní nemá soudnost? Nebo to z vás mluví pozůstatek myšlenkových směrů, které říkají, že starší je o cudnosti a důstojnosti?

ženy na procházce

Proč si staré lidi pojíme se starým oblečením?

Většina z nás, nebo alespoň z našich přátel, měla v dětství babičku, která úzkostlivě dbala na veškerý svůj majetek, nic nevyhazovala, a v její skříni tak šlo objevit nejrůznější kousky z ér dávno zapomenutých. Ono to však není věkem, ale výchovou, a dobou, ve které tito lidé vyrůstali. Zatímco my si užíváme nadbytku, všeho je dost, a vše je dostupné, tehdy to tak nebylo. Jedna zimní bunda musela sloužit dlouhé dekády, než ji předali dál svým mladším sourozencům. Obnošené boty se nevyhodily, ale nechaly opravit, aby mohly opět dobře sloužit. Tito lidé považovali za zbytečné kupovat hromadu nových věcí, mnohdy ani tu možnost neměli, a tak se nějakou módou nezabývali.

Nová doba, nové možnosti

Že se ale lidé nemění, to přeci už dávno neplatí. I ve stáří lze duševně růst, a přijímat nové názory. A tak mnoho starších generací otevírají oči, a objevují svět nekonečných možností. Užívají si dovolené u moře, učí se hrát videohry, a oblékají moderní oblečení. 

starší pár

Staré tělo, mladá duše

Opravdu jste si mysleli, že staří lidé myslí pouze na vnoučata, žijí ve vzpomínkách, a jejich největší starostí jsou bolavé klouby, a špatná úroda? Ačkoliv jejich tělo už něco zažilo, jejich mysl stárnout nemusí. Pokud někoho takového znáte, je to důkazem jeho silné osobnosti, která zvládla projít všemi životními útrapami, aniž by se nechali semlet, a vzdali se svého elánu a touhy po životě. Možná je vnímáte jako staré blázni, ale jsou to lidé, kteří si uvědomují prchlivost života, a chtějí z něj vytěžit co nejvíce, bez ohledu na názory kolemjdoucích, kteří vše škatulkují.