Naučte se hádat kreativně


Reakce útok
Někteří mají tendenci oponenta převálcovat, zadupat do země, ubít množstvím argumentů. Chtějí dosáhnout svého, zvítězit a porazit soupeře.
Jenže tím druhým je obvykle partner, manžel, sourozenec, přítel a někdo blízký, na kom jim záleží, s kým sdílí stejný prostor – domácnost nebo pracoviště.
spojeni pouty
Kdo je pak v konečném výsledku vítěz?  A existuje vůbec vítěz, když konflikt naboural vztah? Má vůbec smysl, aby byl někdo vítězem? Jakou má z pohledu dlouhodobého vztahu cenu, že někdo v konfliktu zvítězil? Copak je blízký vztah založen na soupeření, vítězství jednoho nad druhým?
Reakce útěk
Jiné typy konfliktů vznikají nikoliv z důvodu přílišného prosazování dominantního partnera, ale protože se problém neřeší. Někteří lidé z povahy své osobnosti neradi vstupují do otevřené interakce a prosazování názorů. Nechávají si všechno pro sebe, ale uvnitř nich to vře.
Tato strategie vypadá navenek jako nekonfliktní, protože během ní nezaznívají ostrá slova, nedochází k výměně názorů a hádkám. Kvůli tomu se však problém nepohne z místa, protože o něm nemluvíme. Druhá strana o něm možná ani neví. Bez komunikace, nápadů a probírání alternativ se partneři nedopracují k možnostem řešení.
Problémy řešte vzájemnou komunikací
Zkušenosti ukazují, že mnohem šťastnější jsou ti partneři, kteří problémy řeší vzájemnou komunikací a nevyhýbají se konfrontaci, která je posouvá při řešení potíží vpřed. Tato vzájemná argumentace není útočná, jejím cílem není dostat partnera na lopatky, ale vyřešit problém. Není zaměřena na osobu, ale řešení problému.
Nejlepší je prevence
Pokuste se konfliktu a vyhrocení situace nejdřív zabránit, než nám přeroste přes hlavu. Pokud cítíte, že se ve vás hromadí destruktivní zlost, je dobré se zastavit, přepnout na jiné myšlenky, nebo odvést řeč úplně jiným směrem, přejít na jiné téma. Můžete si pomoci tlesknutím, lusknutím prsty nebo jakýmkoliv gestem, které vyjadřuje úmysl změnit téma.
večeře asiatů
Pokud už ke konfrontaci dojde
Buďte konkrétní. Nepoužívejte generalizující obecná vyjádření typu: „Nikdy si neuklidíš… Vždycky jsi takový… Všichni to dělají… Nikdo není takový lempl jako ty“ apod. Výrazům „nikdy“ nebo „vždy“, či „nikdo“ a „každý“ se vyhněte.
Když vám vadí něčí chování, neříkejte:  „Ty po sobě nikdy neuklidíš.“ Buďte konkrétnější. Řekněte: „Včera jsi po sobě neuklidil.“ Potom se snažte domluvit na nápravě situace.

Posted in Nezařazené