Jak se vyrábí vložky do zámků FAB

Výrobní proces prochází nepřetržitým vývojem a zdejší továrna na klíče vyráběla zámky a veškeré příslušenství  již před mnoha lety. Ještě v roce 2005 tu však byl k dispozici pouze jediný CNC obráběcí stroj. Jednatel firmy tvrdí, že s ním dokázali pracovat pouze dva lidé. V průběhu třinácti let se však zázemí firmy podstatně změnilo.
klíč k zámku

Obrovská investice do obráběcích strojů se musí vrátit

V současné době se jedná o mamutí kolos s více než šesti sty stroji, z nichž jsou necelé dvě stovky numericky řízené CNC systémy,  pracuje tu zhruba stejný počet zaměstnanců. Majitel firmy ze Švédska do podniku investoval značnou sumu (nejdražší CNC stroj přišel na 30 milionů Kč) a aby se investice také navrátila, probíhá tu nepřetržitý provoz včetně víkendů a svátků. Díky své obrovské kapacitě je rychnovská továrna ve špičce žebříčku výroby cylindrických zámkových vložek v Evropě. Výrobky putují do všech evropských zemí, na některých z nich je známé logo FAB, jiné mají vyraženo pro švédský trh ASSA a pro německý IKON. Každý rok se tu zhotoví zhruba 8 milionů kvalitních bezporuchových výrobků.
obráběcí stroj

Inteligentní zámky pro chytré telefony

Podnik se pochopitelně zajímá i o produkci tzv. chytrých zařízení, která jsou ovládána prostřednictvím mobilních telefonů a tabletů. Jsou to již složité elektromagnetické systémy se servo pohonem a s elektronickými čipy, továrna produkuje pouze šasí, elektroniku nakupují od externího dodavatele.
Zdejší odborníci také varují běžné spotřebitele před tím, že zloději rozhodně nezůstávají pozadu a tam, kde dříve stačil otisk klíče obtisknutím do dlaně s plastelínou, dnes používají miniaturní 3D tiskárny.
bezpečnost tabletu
Proto stačí pouhých několik minut ponechat klíče bez dozoru a nemůžete si být jisti, zda si někdo mezitím nezhotovil duplikát. Firma také používá zajímavou bezpečnostní strategii, najímá tzv. inteligentní provokatéry, kteří se snaží nechat v provozovnách zhotovit kopie klíčů bez bezpečnostní karty formou přemlouvání, uplácení, a tím zjišťují potenciální zdroj nebezpečí. Stává se to však velice výjimečně, že na takovou službu zámečník přistoupí.

Posted in Nezařazené