Prodej domu a bytu

Prodej nemovitosti vám může přinést velkou radost a nebo také spoustu starostí a vrásek. Co všechno je třeba zařídit? A je lepší prodej přes realitní kancelář, nebo bez realitky?

1. Prodej bez realitky

Pokud jste se rozhodli prodávat dům či byt, tudíž nemovitost, bez realitní kanceláře, pak vás čeká trochu více starostí, než v případě s realitní kanceláří ale zase ušetříte peníze, které si realitní kancelář vezme jako provizi. V první řadě si nechte udělat https://cit.vfu.cz/statpotr/POTR/Teorie/Predn2/odhady.htm kvalifikovaný odhad nemovitosti a dle toho vytvořte prodejní cenu.

makléř

Seznam odhadců nemovitostí https://posudkyostrava.cz/informace/ je přístupný a není problém odhadce sehnat. Primárně musíte najít kupce. Můžete to zkusit přes inzertní portály nebo pomocí letáků. V dnešní době je o nemovitosti opravdu velký zájem a tím pádem není problém kupce najít. Vzhledem k tomu, že nebudete mít k dispozici smlouvu od realitky, je dobré nechat ji vytvořit u právníka, který se dané problematice věnuje. Což jsou sice nějaké výdaje ale rozhodně se vyplatí, není dobré kupní smlouvu podceňovat. Jakmile máte hotovo, jste dohodnutí, smlouva je podepsaná, tak společně zajdete na katastr nemovitostí a spolu s úředníkem necháte přepsat nemovitost na kupce. Samozřejmě složitější situace je koupě domu financovaného hypotečním úvěrem.

kalkulačka a dům

2. Prodej s realitkou

Nemáte čas se s tím mordovat? Sežeňte si kvalitního realitního makléře, kterému dejte prodej na starosti. Vyřídí za vás v podstatě vše od odhadu ceny nemovitosti, přes kupní smlouvu, papírování, schůzky a prohlídky nemovitosti. Ale za nemalou provizi. Provize se může pohybovat klidně až do 10% prodejní ceny nemovitosti, samozřejmě dle lokality, náročnosti prodeje, množství času, který realitní makléř prodejem nemovitosti stráví a tak dále. Takže každá varianta má svoje plusy i mínusy a řídit bychom se měli především tím, zda na prodej máme sami čas, nervy a schopnosti.