Petřínská rozhledna je nejen oblíbenou turistickou atrakcí

Klub českých turistů má v naší zemi dlouhou historii a čeští dobrodruzi za dob, kdy ještě šlo volně cestovat, nevynechali jedinou příležitost navštívit zajímavé země. Když roku 1889 pořádala Francie k stoletému výročí Velké francouzské revoluce světovou výstavu, nadšenci z českého turistického klubu tam nechyběli. Byli doslova očarovaní pařížskou Eiffelovou věží a snili o stavbě podobné stavby i v Praze. Díky obyčejné náhodě, kdy jim ve fondu zůstala hotovost, tak dali základ lidové sbírce pro výstavbu rozhledny v Praze. Rozhlednu pak chtěli symbolicky představit při příležitosti stého výročí první průmyslové výstavy konané v pražském Klementinu.

Díky solidaritě obyčejných lidí a ocenění dobrého nápadu bylo naplánovaných 32 tisíc zlatých vybráno v krátké době, a ještě téhož roku začalo hledání vhodného pozemku, který měl být vyvýšeným místem, aby rozhledna zdravila a zdobila své město. Ještě ten samý rok byl nalezený vhodný pozemek na kopci v blízkosti křížové cesty na Petříně. Město tento pozemek zdarma uvolnilo a stavba mohla začít.

Petřínská rozhledna

Naštěstí se mezi turisty v klubu našli vhodní lidé, kteří měli schopnost vytvořit stavební plány a začít se stavbou. Na jaře v roce 1891 byl pozemek připravený a začaly výkopové práce a za dva měsíce byly hotové základy. A to nešlo o jednoduchou stavbu, základy rozhledny jsou zapuštěné 11 metrů pod povrchem země.

20. srpna byla celá stavba hotová. To se zdá v porovnání s dnešní výstavbou plnou moderních strojů doslova neuvěřitelné. Přitom celou stavbu zvládlo jen několik desítek dělníků, asi čtyřicet zámečníků a 9 tesařů.

lanovka na Petřín

Petřínská rozhledna Ubytovny-praha je ještě dnes vizitkou šikovných českých pracovitých lidí a rozhodně je místem, které stojí za návštěvu, pokud se rozhodnete věnovat svůj volný čas toulkám po Praze. I při své výšce 63,5 metru, což je pětkrát méně, než má Eiffelova věž, je to stavba, na kterou můžeme být právem hrdí. A navíc k rozhledně během jednoho roku vlastenci vybudovali lanovou dráhu.