Některé argumenty zastánců zrušení finanční hotovosti jsou absurdní

Ve skutečnosti se největší objemy transakcí kybernetických zločinců uskutečňují právě zneužitím bezhotovostních plateb – platebních karet a internet bankingu. Z objemu peněžní trestné činnosti je to zhruba 85 procent. Oběživo je prý také zdrojem bakteriálních infekcí, ale to bychom museli dýchat sterilní vzduch, jezdit v hromadných dopravních prostředcích v protichemickém overalu a nakupovat v supermarketech pod dohledem lékaře.
drobné mince

  • Bankovky se prý tisknou jako padělky. To ano, a je jich poměrně hodně, ale padělají se také platební karty.
  • Hotovost prý ztěžuje teroristům údajně naplánovat nějaký atak. To jistě, ovšem pouze v zanedbatelné míře. Pokud bude chtít nějaká teroristická organizace genocidu naplánovat, bankovky, ani platební karty jí v tom nezabrání.
  • Někteří lidé také poukazují na to, že cílem bezhotovostní společnosti je nejen kontrola peněz na účtech a elektronická regulace ze strany určitých, řekněme organizací a subjektů, ale zavedení totální kontroly lidstva prostřednictvím elektronických čipů. Čipové kreditní karty, občanské průkazy, řidičské průkazy, pasy, vstupenky, řemínky, lyžařské skipasy, jízdenky MHD a linkové dopravy, a další – to vše už je tu v reálném světě naprosto běžné. Podle některých lidí mohou být dalším krokem identifikační čipy pod kůží. Prozatím je mají jen některá domácí zvířata. Prozatím.

ruličky bankovek

  • Ve Švédsku se připravuje stáhnout z oběhu postupně mince, a pak i bankovky. Není to však rozhodnutí z vůle ekonomů, ovšem jistých organizací. Těm jde o to nejen ve Švédsku, ale i v jiných zemích, potažmo na celém světě, zrušit hotovost tak, aby lidé neprotestovali. Pěkně postupně a po malých krůčcích. V Česku také lidé neremcali, když se zrušily haléře. Dnes už neexistují. Podobné to bude i s dalšími mincemi. Někteří tomu říkají salámová metoda. Vyřazovat bankovky z oběhu postupně, aby to nebyl násilný a rychlý proces. Jinak by se lidé mohli vzpouzet. Salámovou metodu můžeme také přirovnat k žábě v horké vodě. Stačí k tomu malý pokus. Jestliže žábu vhodíte do horké vody, okamžitě z ní vyskočí, nebude se jí to líbit. Ale když ji necháte ve vlažné vodě, kterou budete pomalu a dlouhodobě postupně zahřívat, žába se na ní adaptuje a nakonec se v ní uvaří – zkolabuje na infarkt. Zkuste se nad tím alespoň zamyslet.
  • Nejen odborníci, ale celá řada citlivých lidí, i těch, kteří neoplývají ekonomickým vzděláním, poukazuje na to, že bezhotovostní společnost je cílem tzv. Velkého bratra. Těch kroků k tomuto systému je více, jistě si vybavíte technologické možnosti snadného čtení e-mailů, odposlechu hovorů, sledování GPS polohy mobilního telefonu, a to vše by mělo být podepřeno kontrolou veškerých finančních toků. Nebudete vědět, kdo se k jakým údajům o vaší osobě dostane, kdo a jak s nimi bude nakládat. A znenadání bude třeba legislativně stanoveno, že si smíte koupit každý týden jen jeden chléb. Jakmile budete platit kartou, prodejna vám vydání druhého chleba jednoduše nepovolí. Budete mít počet kusů zkrátka centrálně limitován na kartě.