Jak je to s doplňky ke cvičení


Lidé, kteří cvičení věnují opravdu hodně času a energie, například profesionální běžci, ale i lidé, kteří navštěvují fitness centrum, využívají k doplnění jistých látek některé doplňky. Je však rozdíl mezi steroidy, které uměle vyvolávají zvýšený růst svalů, a látkami, kterými pouze podpoříte regeneraci. Jedná se právě o protein a BCAA. Jsou tělu prospěšné, nebo jak to s nimi je?

sportovní láhev

            Proteiny jsou bílkoviny, které pomáhají lidem proti únavě a dodávají energii. Pokud jíte vajíčka a mléčné výrobky, dodáváte svému tělu jednu z potřebných látek. Ovšem můžete využít protein, který tělo lépe vstřebá a předá vám více bílkovin. Snažte se ale nemíchat protein s mlékem. Výrobek se totiž tvoří rozdělením od dalších enzymů, například Pepsin, který zpomaluje vstřebávání bílkovin. Mlékem přidáte odebranou látku zpět a naprosto tím pokazíte výsledný efekt. Proti takovému produktu však nemějte žádné pochybnosti, jedná se o jednu z látek, kterou v našem těle potřebujeme a musíme ji doplňovat.

            BCAA jsou výrobky, které vám pomáhají zjednodušeně opět k regeneraci a menší bolesti. Pokud cvičíte ve fitness centru a namícháte si BCAA drink, jistě vás další dny nečeká takové utrpení. BCAA jsou aminokyseliny, které tělo potřebuje, ale neumí si je vytvořit samo. Můžete je získat z ryb, luštěnin, nebo drinků, ze kterých získáte více než ze samotného jídla. Jedná se o aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin. L-Leucin se dává do vyššího poměru, jelikož jej tělo využívá dvakrát více. Můžete si je vzít těsně před výkonem a poté po výkonu. Proteiny byste naopak měli podávat maximálně hodinu před výkonem. Můžete si je vzít také po tréninku.
vysypaná mouka

            Jistě vás může zmást, že je na obalu proteinu napsáno, že jej můžete míchat i s mlékem. Zde s však jedná pouze o to, že je protein doplňkem stravy a musí splňovat jistá kritéria. Nebojte se ne vždy uposlechnout doporučení výrobců. Mezi další látky, kterých není třeba se bát a pomohou vám patří keratin, nebo také magnesium.


Posted in Nezařazené